Dzimtmisas pamatskola,
Dzimtmisa, Iecavas novads,
Latvija, LV-3913

+371 639 46129,
skola@dzimtmisa.lv
 
 

Aktualitātes

Skolēni Zālītē palīdz stādīt plantāciju mežu
02.05.2014


  

Dzimtmisas pamatskolas audzēkņu grupa sadarbībā ar Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) speciālistiem ierīkojusi plantāciju meža stādījumu Iecavas novada Zālītes pusē.

Darbs darīts kā daļa no Lielās talkas pasākumiem, portālu informēja pašvaldības dārzniece Sarmīte Avota. Mežs iestādīts īpašumā «Krastarūķi», stāsta MKPC Rīgas reģionālās nodaļas vadītāja vietniece Rita Daščiora.

«Dzimtmisas skolēni ir prasmīgi un pieredzējuši koku stādīšanā, darbu padarījām ļoti ātri,» uzslavē speciāliste, «bērniem kopā ar MKPC vadītāju Agri Kauliņu ierādījām, kā saskaitīt stādvietu skaitu, stigot, uzmērīt platību un izgatavot skici, aprēķināt stādīšanas attālumu un pārbaudīt, cik daudz noteiktā platībā un vai pareizi kociņi iestādīti.»

Skolēniem ierādīja darbu ar cilindrisko lāpstu. Ar to var izcelt no augšanas vietas dabīgi izdīgušus koku stādus, šoreiz tās bija priedītes, un iestādīt vajadzīgajā vietā, nebojājot saknes, stāsta R. Daščiora. Tikai iepriekš jāizveido vajadzīgā izmēra bedrītes. «Stādījām kailsakņu priežu sējeņus, kas pirms tam jāsagatavo, apcērtot saknes un izmērcējot māla putriņā, lai pasargātu no izkalšanas ieaugot.»

Priežu plantācija «Krastarūķu» zemesgabalā izveidota, lai ekonomiski izmantotu aizaugošu lauksaimniecības zemi, skaidro R. Daščiora. «Par nekoptu lauksaimniecības zemi jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis, bet, ierīkojot mežu, var saņemt atbrīvojumu no nodokļa,» iesaka speciāliste. Par priežu jaunaudzi nekustamā īpašuma nodoklis nav jāmaksā 40 gadus, tikpat ilgi arī par citiem skujkokiem. Ja stāda baltalkšņus, no nodokļa atbrīvo desmit gadus, par pārējām koku sugām – 20 gadus. Pirms tam jānokārto formalitātes, proti, Valsts meža dienestam jāiesniedz pārskats par meža ieaudzēšanu un platības skice. Ja mežzinis pārbaudē atzīst platību par ieaudzētu, tad to noteiktajā laikposmā neapliek ar nekustajā īpašuma nodokli, skaidro R. Daščiora.

Priedītes stādīja ap divdesmit 6. – 9. klašu skolēni ar pedagoģi Sarmīti Fluginu, «Bauskas Dzīvi» informēja Dzimtmisas pamatskolas zaļās izglītības virziena vadītāja Velga Ērgle, piebilstot – mežu Dzimtmisas pārstāvji stādīs arī maijā sadarbībā ar Vecumnieku novada mežsaimniekiem.

 

AVOTS: Bauskas Dzīve

 


      Atpakaļ