Dzimtmisas pamatskola,
Dzimtmisa, Iecavas novads,
Latvija, LV-3913

+371 639 46129,
skola@dzimtmisa.lv
 
 

Aktualitātes

19910

Mūspuses čaklākie putnu vērotāji – Dzimtmisas pamatskolas audzēkņi
06.05.2010


Gājputnu vērošanas Eiropas programmā «Dzīvais pavasaris» Latvija novērojumu skaita ziņā ierindojusies 4. vietā, un 84 mūsu valsts skolu - vērotāju dalībnieču - vidū Dzimtmisas pamatskola ir septītā, vēstīts programmas mājaslapā springalive.net.


Skolas dabaszinību pasniedzēja Velga Ērgle informē, ka dzimtmisieši arī šogad piedalās putnu vērošanas programmā, kur ziņojumi jāsūta līdz pat mācību gada beigām.

Latvijā aktīvākā pērn bija Krotes Ata Kronvalda pamatskola no Liepājas rajona, kas ziņošanā par gājputniem iesaistīja 92 skolēnus no 5. - 9. klasei. Skola saņems īpašu balvu - dziedošo putnu rotaļlietu komplektu.

Septītā aktīvākā dalībniece - Dzimtmisas pamatskola - iesniegusi 136 ziņojumus par novērotajiem gājputniem. Zemgalē rosīgas bijušas arī Bukaušu pamatskola no Dobeles rajona - ar 206 ziņojumiem ceturtā vieta, un Aknīstes vidusskola no Jēkabpils rajona - piektajā vietā ar 201 ziņojumu.

Visaktīvākie gājputnu vērotāji kopumā bijuši Latgales reģionā. Taču rajonu mērogā rosīgākie izrādījušies bijušā Saldus rajona iedzīvotāji. Kopumā Latvijā saņemti ziņojumi no 1852 novērotājiem. Visbiežāk Latvijā ziņots par balto stārķi - 2171 novērojums, bezdelīgu - 1269, dzeguzi - 1258, vismazāk par svīri - 505 novērojumi.

«Dzīvais pavasaris» ir starptautiska gājputnu reģistrācijas programma, kurā piekto gadu piedalās bērni un jaunieši no Eiropas valstīm. To īsteno starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju sabiedrība «BirdLife International». Latvijā programmu koordinē Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Kā skaidro ornitologi, daudzu cilvēku novērojumi ir lielisks ziņu avots par putnu migrāciju, pārmaiņām ceļojumos, dažādu faktoru ietekmi uz putniem.

Pērn visaktīvāk gājputnu novērojumu reģistrēti Krievijā - vairāk nekā 37 tūkstoši ziņojumu. Nākamā ir Itālija, pēc tam Īrija, Latvija un Polija. Kopā no 31 Eiropas valsts saņemti 94 tūkstoši gājputnu novērojumu ziņojumu.

Programmā var piedalīties visi interesenti, vairāk informācijas var atrast interneta vietnēs springalive.net, lob.lv. Pēdējā atrodama arī izglītojoša informācija, mācību materiāli un putnu migrācijas spēles.

 

Avots: www.bauskasdzive.lv
      Atpakaļ